Witamy w Redenberg - skup udziałów w kamienicach, nieruchomościach

Gen. H. Dąbrowskiego 58/4
41-500 Chorzów

+48 501 730 434
+48 501 170 055

Skontaktuj się z nami
W dogodnym dla ciebie czasie

skup nieruchomości

Nieruchomością wspólną nazwać można tę część nieruchomości, która służy do użytku wszystkich lub przynajmniej części właścicieli poszczególnych lokali. Dla przykładu można podać budynek wybudowany przez dewelopera na zagospodarowanej przez niego działce. W budynku znajduje się 10 lokali mieszkaniowych.
Zgodnie z prawem wszystkie elementy znajdujące się na tej działce stanowią jedną nieruchomość z jednym właścicielem i jedną księgą wieczystą. Deweloper zaczyna wyodrębniać pod względem prawnym poszczególne mieszkania przekazując ich własność na nowych właścicieli i zakładając im nowe księgi wieczyste. Jasnym jest, iż poszczególne mieszkania zyskały nowych właścicieli, jednak kto w takim przypadku jest właścicielem pozostałych elementów nieruchomości takich jak klatki schodowe, teren wokół budynku, elementy konstrukcyjne: dach, ściany, fundamenty? Otóż pozostałe elementy nieruchomości stanowią nieruchomość wspólną, a jej współwłaścicielami w równym stopniu są właściciele wszystkich dziesięciu mieszkań.

W skład nieruchomości wspólnej mogą wchodzić na przykład:
- grunty – cały obszar danej działki na której znajduje się budynek,
- elementy konstrukcyjne budynku – fundamenty, ściany nośne, dach,
- windy i klatki schodowe,
- elementy instalacji służące do obsługi minimum dwóch lokali.

Trudno dokładnie określić dokładne składowe nieruchomości wspólnej, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej specyfiki danej nieruchomości.

Powstanie nieruchomości wspólnej jest nakazane prawem i każdy właściciel lokalu musi niezależnie od tego czy tego chce czy nie stać się współwłaścicielem takiej nieruchomości. Prawo własności jest nierozerwalne, dlatego współwłaścicielem nieruchomości wspólnej staje się w momencie nabycia własności lokalu bez potrzeb y składania dodatkowych wniosków.

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami, zadzwoń lub napisz teraz...

Kontakt do Nas